Kurucumuzun Mesajı

Ülkemizde yıllardır taşeron mavi yaka personel çalıştırıldığına şahit olmaktayız. Bunların başında güvenlik, yemekhane ve temizlik hizmetleri ile inşaat işleri gelmektedir. Bu hizmetlerin tercihinde en önemli faktör şüphesiz işverenlere olan maliyetidir. Bu sebeple sektörde çok yoğun bir rekabet, buna mukabil çok düşük kâr marjı vardır. Alınan hizmet kalitesi de hemen hemen her firmada aynı olmaktadır.

Keza özellikle gıda sektöründe gençlerimiz uzun yıllardır part time çalıştırılmaktadır (örn. burgerciler).

Dünyamız özellikle endüstri 4.0’ın ortaya çıkmasıyla son birkaç yıldır çok önemli bir dijital değişim ve dönüşüme girmiştir. Endüstri 4.0 yatırımları sonrasında, global çapta olduğu gibi ülkemizde de mavi yaka çalışanlara olan talep, günden güne azalmaya başlamıştır.

Pandeminin aniden ortaya çıkmasıyla, beyaz yakalı çalışanların iş yapış şekillerinde radikal değişimler olmuş, çok kısa bir zamanda uzaktan çalışma (home office) hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Dahası, firmalar aslında pek çok hizmetin çalışanları şirkete getirmeden de yerine getirilebileceğine bizzat şahit olmuştur.

İşte tam bu noktada geleceğin en önemli hizmet kollarından birinin “part time beyaz yakalı” çalıştırmak olduğunu hayal ediyorum.

30 kişilik bir işletme düşünün. Şüphesiz bu firmanın sahibi çok iyi bir muhasebe müdürü, dış ticaret uzmanı, satın alma yöneticisi, bütçe sorumlusu, finans yöneticisi, yatırım teşvikleri uzmanı…vs çalıştırmak ister. Ancak ne firmanın buna ayıracak bütçesi vardır, ne de nitelikli çalışanların böylesi küçük bir firmaya gelme isteği…

ÇABA Danışmanlık olarak şirketinizin dijital dönüşümüne destek için uzman partnerlerimizle sizlere hizmet veriyoruz. Öncelikle firmanızın ihtiyacının ne olduğunu tespit edip, ardından sizlere bu konuda öneri ve yol haritamızı sunuyoruz. Karşılıklı anlaşma sonrası da birlikte çalışmaya başlıyoruz.

Bu iş tarzının en önemli iki özelliği; şirketinizi bağlayıcı bir süresi zorunluluğunun olmaması ve nitelikli hizmet maliyetlerinin tam zamanlı çalışana göre %80 daha ucuza gelmesidir. Böylelikle fayda/maliyet oranının tamamen sizler tarafından belirlenebilecektir.

Artık şirketinizin bütçesini ve nakit akımını hazırlayacak, satın alma süreçlerini oluşturacak, dış ticaret işlemlerinizi yönlendirecek, vergisel konularda sizi uyaracak, geri ödemesiz hibe ve teşviklerden azami derecede faydalanmanızı sağlayacak, gerekirse yurtdışında yeni bir şirket kurulumu yapacak; tüm bu hizmetler için size maaş, kıdem, tazminat, BES, araç, yakıt, SGK, stopaj…vs. yükümlülüğü getirmeyecek bir nitelikli çalışanlar topluluğuna sahipsiniz.

Çaba Danışmanlık Partnerleri olarak bu çalışma modeli ile ülkemizde öncü olmanın haklı gururunu taşımaktayız…

Gelin birlikte ÇABAlayalım

Ahmet Balcı

ÇABA DANIŞMANLIK

İletişim

0533 376 17 17

0212 705 3611

Adres

Etiler Nispetiye Cad. AKMERKEZ ÇARŞI B3 Blok No:54 Kat:8 Beşiktaş – İSTANBUL

Scroll to Top